Celkový počet zobrazení stránky

nedeľa 28. decembra 2014

Alexandra Potterová: Čo je nové, kočka


Pokiaľ obľubujete oddychovú literatúru, okorenenú humorom a romantikou, mali by ste sa zoznámiť s anglickou spisovateľkou, Alexandrou Potterovou. Narodila sa v Bradforde, v grófstve Yorkshire. Na Liverpoolskej univerzite vyštudovala anglickú literatúru a filmovú teóriu. Ako dvadsaťtriročná sa presťahovala do Londýna, kde začala ako redaktorka v krížovkárskom časopise. O šesť rokov neskôr začala písať svoj prvý román Čo je nové, kočka?, ktorým sa zapísala do trvalej pozornosti čitateľskej verejnosti. Odvtedy napísala viacero ďalších románov-bestsellerov. Momentálne patrí autorka do prvej desiatky najúspešnejších spisovateľov vo Veľkej Británii.
    Obdivuhodne ľahký a  pútavý štýl autorky je poprepletaný komickými situáciami a myšlienkami. Príbehy, napísané ľahkou formou a s nadhľadom sú veľmi čítavé a  bezpochyby  zapôsobia  priaznivým dojmom na celú čitateľskú obec, nielen na jej ženskú časť.
Hlavnou hrdinkou nášho príbehu je Dalila Holdsworthová, ktorej vek sa pomaly, ale isto blíži k tridsiatke. Žije v Bradforde, spolu s priateľom a psíkom vipetom a jej život vyzerá ako stereotypná až nudná fraška. Nenávidená práca servírky, stále  sa opakujúce rovnaké situácie, ktoré ju držia na jednom mieste, takže  si Dalila pripadá akoby sa točila dookola v bludnom kruhu, z ktorého niet úniku. Ale takto si svoj život v minulosti nepredstavovala. Mala predsa nejaké iné plány a sny...
Katalyzátorom sa stane moment, kedy ju priateľ Lenny požiadal po rokoch o ruku. Áno, čakala na to dlho a veľmi po tom v minulosti túžila, ale teraz cíti, že láska a očarenie z ich vzťahu už dávno vyprchalo a zabíja ho nuda. Lenny sa už nesnaží byť galantným, ale stal sa skôr pohodlným. Dalila odmietne  takýto život a keď neskôr v nemocnici stretne očarujúceho a charizmatického Charlesa, tak vie, že urobila dobre. Pozbiera všetku odvahu, zbalí si svoju  kolekciu platní s Tomom Jonesom a na starom aute vyrazí smer Londýn. Pocit viny za rozchod s Lennym jej pomôže vymazať skúsenosť, keď nachytá priateľa s jeho recepčnou in flagranti.
V Londýne ju opustí adrenalín a Dalila začne byť na pochybách, či bude Charlie z jej príchodu taký nadšený, ako si to predstavovala. Čo keď sa chová takto ústretovo ku každej žene? A ona spálila mosty k minulému životu. Vyčerpaná po dlhej ceste sa zastaví v kaviarni, kde omdlie. Našťastie sa o ňu postará majiteľ kaviarne Sam, ktorému sa jej prirodzená krása zapáči na prvý pohľad. Zoženie jej aj prechodné ubytovanie u svojej výstrednej kamarátky Vivien , ktorá si sympatickú vidiečanku Dalilu obľúbi a vezme ju pod svoje ochranné krídla. Dalile sa dokonca podarí nájsť si aj prácu, aj keď len na čas a nie príliš dobre platenú. Na začiatok to však bude stačiť. Teraz zostáva už len nájsť Charlieho a zistiť, či je pre Dalilu ten pravý. A hlavne by bolo treba nájsť samú seba.
Celý príbeh je nevtieravo podfarbený piesňami od Toma Jonesa. V tomto románe  sa možno nájde nejedna žena. Možno nebude mať také šťastie a odvahu, aby si zbalila svojich pár drobností a odišla za dobrodružstvom do neznáma, avšak možno ju to aspoň nakopne k tomu, aby si stála za tým čo chce ona a nedbala na to, čo chce jej okolie. Život prebieha tak, ako si vyberieme. Je dobré si vybrať to, čo nás urobí šťastným.
Ak Vás kniha zaujala kúpite ju na tomto odkaze: Čo je nové, kočka

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára