Celkový počet zobrazení stránky

utorok 19. augusta 2014

John Grisham: Platanový rad 
            Fanúšikom thrillerov z právnickeho prostredia a zo súdnych siení netreba predstavovať mimoriadne úspešného autora tohto žánru: Johna Grishama. Preslávil sa celou sériou  bestsellerov, z ktorých mnohé boli aj úspešne sfilmované (napr. Firma, Prípad Pelikán). Jeden z jeho mimoriadne populárnych románov „Kedy zabiť“ rieši nielen otázky  práva a morálky, viny a trestu, ale aj problémy rasizmu na americkom juhu.
V tomto prípade sa podarí mladému a snaživému advokátovi Jakeovi Brigancemu obhájiť postup otca znásilnenej a zavraždenej dcéry, ktorý zobral spravodlivosť do vlastných rúk a zabil dvoch násilníkov priamo počas procesu. Napriek faktu, že otec bol černoch a násilníci bieli, sa Jakeovi podarilo presvedčiť konzervatívnu porotu, aby vyniesla oslobodzujúci rozsudok.
Tento prípad vyniesol Jakeovi značnú popularitu , dôveru a uznanie černošskej menšiny.  Za svoju angažovanosť zaplatil stratou starožitného domu, ktorý mu vypálili členovia Ku-klux-klanu , a to mal ešte šťastie, že neprišiel o život on, ani nikto z jeho rodiny.
Voľné pokračovanie tohto príbehu predstavuje nový  román „Platanový rad“, v ktorom   sa autor vracia späť do Clantonu, do tej istej súdnej siene, kde Jake obhajoval zúfalého otca a načrtne pokračovanie  Jakeovho života a kariéry. Po dlhšom období bez zaujímavého prípadu a hlavne bez dostatočne solventného klienta, ktorý by pomohol Jakeovi zaplátať diery v rozpočte, ktoré utrpel v boji s rasistami , sa konečne na neho usmeje šťastie a osud mu opäť prihrá prípad s rasovým motívom, teraz aj výnimočne bohatým dedičstvom.
Seth Hubbard bol bohatý podnikateľ v drevárskom priemysle, ktorý zomieral na rakovinu. Po dvoch rozvodoch, kedy prišiel o značný majetok, sa  stal samotárom a nespoločenským čudákom. Jeho deti si s ním nevychádzali dobre a nikto z príbuzných netušil, ako je na tom finančne dobre , lebo všetky aktíva prevádzal radšej mimo okres.
 Po lekárskej prognóze, že mu ostávajú iba dva týždne života a stále narastajúcich bolestiach sa rozhodol pre radikálny krok - obesil sa na starom platane . Ešte pred tým však anuloval svoj predchádzajúci závet, ktorým odkazoval väčšinu majetku deťom a napísal rukou nový, kde by malo 90% majetku pripadnúť jeho čiernej gazdinej Lettie, ktorá sa o neho starala. Vykonanie a obhájenie závetu zveril advokátovi Jakeovi Brigancemu, o ktorom sa dopočul vďaka  Jakeovmu slávnemu procesu s vraždou bielych násilníkov. Cení si jeho charakter, ktorý v súdnej sieni preukázal a verí že bude úspešný a presadí jeho poslednú vôľu tak, ako ju zapísal.
 Všetkých aktérov mimoriadne prekvapí výška dedičstva, ktorá sa blíži ku 20 miliónom dolárov, ľudská závisť a rasové  predsudky komplikujú celý prípad už vopred. Vydedení príbuzní chcú bojovať o dedičstvo a najmú si drahých právnikov za podiel z dedičstva.
Vojna právnikov sa môže začať a Jakeovi sa konečne začína dariť aj po finančnej stránke.
            Prípravy na proces a hľadanie svedkov v prospech príčetnosti pána Setha trochu spomalia spád príbehu, no po výbere porotcov sa začne proces a s ním aj nečakané zvraty a špinavé triky právnického esa proti mladému advokátovi, ktoré vrátia deju napätie a spád.
Priateľstvo so sudcom môže byť pre právnika výhodou, ale občas sa dokáže otočiť aj proti nemu... Grisham, ako bývalý právnik je v prostredí súdnej siene ako doma a dokáže nám dokonale sprostredkovať tamojšiu atmosféru a vypichnúť dôležité detaily. Nechcem prezrádzať záver, ale čitateľ bude až do konca procesu v napätí, ako to dopadne.
Ak Vás kniha zaujala kúpite ju na tomto odkaze: Platanový rad

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára