Celkový počet zobrazení stránky

nedeľa 29. januára 2012

Jo Nesbø: Spasiteľ

IKAR_Spasitel_prebal_prepress.indd
Dej kriminálneho prípadu sa začína pred Vianocami  v roku 2003 v Osle. Atmosféru mesta dotvárajú silné mrazy a tradičné predvianočné koncerty Armády spásy.
Do mesta však prichádza nájomný vrah, aby splnil svoju objednávku. Chladnokrvný profesionál rýchlo nájde svoju obeť a rovno pred očami verejnosti ju zastrelí.
V následne prepuknutom zmätku úspešne unikne z dosahu polície. Svedkovia si nepamätajú nič podstatné. Skúsený zabijak takýto scenár v rôznych obmenách absolvoval už veľa ráz. No plánovaný odlet z krajiny sa kvôli zlému počasiu odkladá a vrah sa z médií dozvedá, že nezabil toho pravého. Rozhodne sa teda svoj omyl napraviť a úlohu dokončiť. Odvtedy sa však vrahov pôvodne jednoduchý plán začína komplikovať a zamotávať. Po jeho stopách sa rozbieha inšpektor kriminálnej polície Harry Hole so svojimi kolegami. Pátranie zužuje kruh okolo vraha , ktorý sa už nemôže ubytovať v hoteli, dochádza mu hotovosť a náboje a dokonca polícia pozná aj meno jeho budúcej obete.
Podarí sa vrahovi úspešne zakončiť svoju misiu, alebo sa inšpektorovi podarí obeť zachrániť a vraha dolapiť? V každom prípade  Harry Hole  používa aj veľmi nekonvenčné vyšetrovateľské postupy a metódy. Príbeh pokračuje ďalej sériou nečakaných zvratov a nových odhalení, kedy pribúda ďalších mŕtvol a vyjasňujú sa motívy zločincov.
Tento kriminálny román je vystavaný netradične, keď poznáme už na začiatku identitu vraha, no veľmi zaujímavý je postup práce a myšlienkové pochody vraha aj inšpektora, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Okrem hlavného motívu nájomnej vraždy sa v príbehu odohráva súbežne niekoľko ďalších nelegálnych činností, ktoré doplňujú atmosféru príbehu a vhodne dokresľujú charaktery jednotlivých postáv. Motív a identitu objednávateľa vraždy sa dozvie čitateľ až na konci, čo ho zaručene  dokáže udržať v patričnom napätí až do úplného záveru.


IKAR 2012, Z nórskeho originálu Frelseren (H. Aschehoug & Co., Oslo 2005) preložil Jozef Zelizňák.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára