Celkový počet zobrazení stránky

streda 5. augusta 2015

Jozef Karika: Tma            Hlavnou postavou tohto hororového príbehu je scenárista televíznych seriálov, ktorému začínajú v práci dochádzať nápady, manželské nezhody a stupňujúce sa konflikty mu ešte viac nivočia inšpiráciu. Zdá sa, že s manželkou nevedia stráviť jeden deň bez toho, aby sa nepohádali a hoci si to neprajú, smerujú  celkom určite k rozvodu. Pretože sa brali z lásky, o to viac si teraz vedia navzájom ublížiť. Zničený muž si chce na chvíľu oddýchnuť od napätej atmosféry v spoločnom byte a odchádza na horskú samotu v Malej Fatre, na starú opustenú chatu, ktorú zdedil po otcovi. Dúfa, že v pokojnom prostredí sa mu podarí pokročiť v práci a upokojí si nervy. Po dlhom pochode cez zasnežený terén sa dostáva k drevenici na okraji lesa, ktorá dýcha chladom a plesňou, ale aj detstvom a pohostinnosťou. Veľká murovaná pec musela kúriť celú noc naplno, aby sa chalupa prehriala a z okien sa stratil mrazivý povlak. V tomto predvianočnom čase už v horách zima udiera plnou silou. No ráno bolo už všetko perfektné a inšpirácia na dosah. Scenárista píše a píše, až kým mu nezdrevenie ruka a nezačnú ho štípať oči. V tvorivom zápale sa zabudol o ne správne postarať. Má ich citlivé, občas mu vysychajú a musí im pomáhať, očnými kvapkami získať ich správnu vlhkosť. Jeho manželka je lekárnička a zásobuje ho vždy včas. Aj teraz si kvapne zopár kvapiek do každého oka, ale  efekt je ohromujúci. Po krátkom zaštípaní mu oči stŕpli, akoby odumreli a po čase už videl iba šero a neskôr iba čiernu tmu. Oslepol.
            Situácia, ktorá by v mestskej civilizácii s dostupnou lekárskou starostlivosťou predstavovala iba komplikovanú nepríjemnosť, je v opustenom prostredí v horách, s treskúcim mrazom vonku a bez možnosti dovolania sa pomoci , boj o holý život. Vykreslenie pocitov slepého človeka v núdzi je perfektné a stav mysle hlavného hrdinu sa mení ako na hojdačke, z pocitov nádeje a viery v záchranu, až po paniku, hystériu a najčernejšie zúfalstvo. Čitateľ musí v duchu ľutovať hrdinu, ako postupne zlyhávajú jeho nádeje a šance a všadeprítomná tma preniká nielen do očí, ale hromadí sa  aj v jeho mysli, prepadajú ho zlé sny, vidiny a paranoja. Celá jeho katastrofa vygraduje ešte viac vo chvíli, kedy ho navštívi nepozvaný hosť. Tento votrelec namiesto pomoci  sa vyžíva v jeho utrpení a postará sa o to, aby sa šance na záchranu zmenšili čo najviac...
            Nechcem z deja viac prezrádzať. Čitateľ,  ktorého príbeh  zaujal, si iste knihu zoženie a prečíta si, ako to celé dopadlo. Napätie v románe je postupne vystupňované až po prekvapivú pointu. Mne osobne lepšie sedel predchádzajúci román autora „Strach“ ktorého dej som si dokázal lepšie predstaviť vo svojej fantázii. Ale aj „Tma“ je výborná,  na slovenské pomery výnimočná a veľmi dobre sa číta.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára