Celkový počet zobrazení stránky

utorok 24. februára 2015

Stephen King: Pán Mercedes             Už sme si zvykli, že Stephen King v posledných rokoch strieda rôzne žánre a teraz sa rozhodol, že prišiel čas na detektívku takzvanej drsnej školy. Pravdepodobne  tak sa dá charakterizovať popisovaná prvá časť ohlásenej trilógie, Pán Mercedes. Inšpiráciou mu bola  skutočná udalosť, tragédia, ktorá sa stala v USA, pri ktorej do zhromaždenia  ľudí pri pobočke McDonald´s, vbehlo rozbehnuté auto. Pôvodne bola v pláne iba poviedka, ale neskôr to King prehodnotil a tak tu máme prvý príbeh zo sľubovanej trilógie, ktorej ústrednou postavou a zároveň spojovacím prvkom bude detektív na dôchodku, Bill Hodges.
            Hneď v úvode naberá príbeh na otáčkach, keď do obrovského radu nezamestnaných, čakajúcich nad ránom na otvorenie trhu pracovných príležitostí, vrazí ťažký, rozbehnutý šedivý mercedes. Vodičom je psychopat v maske klauna, ktorý to urobil náročky a užíval si to. S trochou šťastia sa mu podarilo ujsť a zanechal po sebe iba spúšť v podobe pätnástich zranených a ôsmych mŕtvych, vrátane malého kojenca. Novinári a verejnosť ho nazvali „mercedesovým“ vrahom. Polícia pátra márne po zlodejovi auta a zazlievajú majiteľke, že auto nebolo zamknuté, prípadne nechala v ňom kľúče.
            Bill Hodges odišiel na dôchodok, ale nie je  v psychickej pohode. Podobne, ako väčšina kolegov vymenil rodinu za svoje poslanie chytať zločincov, tak zostáva doma sám a cíti sa zbytočný. Sleduje stupídne televízne reality show a pomaly priberá z nezdravého jedla. Spoločnosť mu robia spomienky na nevyriešené prípady a služobný revolver.
Autor nám hneď v začiatku predstaví aj vyšinutého páchateľa, ktorým je nenápadný mladík Brady Hartsfield. Deti ho poznajú ako zmrzlinára, ktorý jazdí po ich uliciach na známom autíčku a predáva mrazené pochúťky, dospelí sa s ním častejšie stretnú, keď si zavolajú na pomoc servis pri problémoch s počítačom. Súkromný život Bradyho sa točí výhradne okolo jeho matky, ktorá tragicky prišla o manžela, neskôr aj o syna a svoje problémy sa rozhodla utopiť v alkohole. Svoju materskú lásku k synovi prejavuje svojráznym spôsobom, tak nečudo, že za týchto  okolností  má Brady  v hlave zmätok a chaos. Pociťuje nutkanie sa presláviť ako masový vrah a na to slúžil aj plán s Mercedesom. Brady má svojich päť minút slávy, užíva si to, ale pozornosť verejnosti rýchlo opadne. Tak sa rozhodne nadviazať kontakt na sociálnej sieti so starým penzionovaným detektívom, ktorý mal jeho prípad vyriešiť, ale zlyhal. Chce ho v podstate dotlačiť k samovražde, ako sa mu to podarilo v prípade nešťastnej majiteľky auta, no v tomto prípade narazila kosa na kameň. Jeho list mal na Billa presne opačný účinok, ako zamýšľal a z mačky sa stáva postupne myš, ktorá je prenasledovaná svojou obeťou. Bradymu ani nezáleží tak na živote, skôr musí dotiahnuť do konca svoj finálny „plán“, ktorým sa nezmazateľne zapíše do dejín terorizmu. Napätie z naháňačky, nástrahy a hra o čas v tomto prípade nahrádzajú zvyčajné hľadanie páchateľa, ako je to bežné v krimi príbehoch. Prvky hororu boli prítomné najmä pri popisovaní myšlienkových pochodov a motívov bláznivého vraha, kedy som mal niekedy z tej predstavy husiu kožu.
            Raz darmo, Stephen King ako geniálny rozprávač príbehov sa nezaprie. Jeho príbeh som zhltol na posedenie a už teraz sa teším na pokračovanie a ďalšie stretnutie s detektívom vo výslužbe B. Hodgesom. Ak Vás kniha zaujala, kúpite ju na tomto odkaze: Pán Mercedes

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára