Celkový počet zobrazení stránky

pondelok 17. marca 2014

Andrew Pyper: Démonológ

Hlavná postava románu , profesor David Ullman, patrí k popredným  svetovým autoritám so znalosťami  literatúry, zaoberajúcou sa démonmi. Favoritom a srdcovou záležitosťou je pre neho Stratený raj od Johna Miltona. Nezvyčajné a možno aj trochu pokrytecké je iba to, že celý tento literárny obor, ktorého znalosťami a výučbou sa živí, považuje iba za produkt ľudskej fantázie a vo svojom vnútri je ateista.
Profesor má svoj zabehaný životný štýl, prednášky na univerzite, skúšanie študentov, manželstvo v ktorom si prestáva so svojou ženou rozumieť a jeho najväčším potešením, okrem práce, je dvanásťročná  dcéra Tess a nevinné  priateľstvo so svojou kolegyňou z univerzity  O’Brienovou.
Zlom v zabehanom spôsobe živote nastáva hneď na začiatku, kedy profesora navštívi v jeho pracovni na katedre záhadná Štíhla žena s ponukou  okamžitej cesty do Benátok , aby tam preskúmal tajomný „fenomén“ a podal o ňom svedectvo, prípadne odborný posudok.
Neznámy  klient si ho žiada ako odborníka-démonológa. V ponuke sú letenky pre celú rodinu a lukratívna odmena, no profesor ponuku odmieta. Necíti sa byť vhodným expertom s ohľadom na svoj ateistický svetonázor. Napriek odmietavému stanovisku mu žena letenky na cestu do Benátok nechá na stole, pre prípad, že by zmenil názor…
A naozaj, po večernom  deprimujúcom rozhovore s manželkou, ktorá sa rozhodla pre rozvod a život s iným mužom, sa mu výlet do Benátok spolu s dcérkou javí ako celkom dobrý nápad.
Myslel si, že trochu rozptýlenia na zaujímavej  ceste po historických pamiatkach Benátok  by mohlo pomôcť rozptýliť záchvaty melanchólie u milovanej  dcéry Tess.  Podobná melanchólia dlhodobo  trápi aj samotného Davida a podľa jeho ženy bola vlastne ona  príčinou rozpadu ich manželstva. No v budúcnosti mal ešte stokrát oľutovať tento spontánny nápad.
Cesta do Benátok mala nečakané následky. Najskôr sa David na určenej adrese stretol s na prvý pohľad choromyseľným mužom, ktorý sedel pripútaný v kresle a v prvom momente sa pokúšal zaútočiť, potom nasledoval rozhovor v latinčine, z ktorého vyplynie, že muž je posadnutý a démon si Davida vybral ako posla a svedka jeho moci. Aby ho presvedčil, prezradí mu budúce burzové výsledky a nakoniec sa prihovorí hlasom Davidovho otca. Opakuje jeho  posledné slová pred smrťou, ktoré doživotne chlapca poznačili.
Otrasený David chce okamžite odísť z Benátok, aj keď cíti že z dosahu temnej bytosti sa asi tak ľahko nedostane, no keď sa vráti do hotela nájde tam svoju dcéru stáť na okraji strechy nad vodami kanálu. Pomaly sa nakloní a padá dolu, no ešte stihne vysloviť poslednú prosbu: “Nájdi  ma“.
Nasleduje neuveriteľná premena Davida zo skeptika na presvedčeného veriaceho. David si musí priznať, že démoni naozaj existujú. S využitím svojich znalostí lúšti symboly a hádanky z Miltonovho Strateného raja, pričom sleduje cestu démona a snaží sa zistiť jeho meno. Ak sa mu to nepodarí, stratí Tess navždy.
Román Démonológ neprichádza s úplne originálnou zápletkou ani námetom. Významným dejovým faktorom je kniha Stratený raj od Miltona, ktorej citácie pomáhajú Davidovi určovať smer pátrania. Rozhľadeného čitateľa určite napadne istá podobnosť s poslednou Brownovou knihou: Inferno. No príbeh  Démonológa je odlišný a určite zaujme najmä pútavým a prepracovaným dejom s podrobne rozobranými pocitmi hlavnej postavy. David je pod sústavným tlakom a v strese , občas sa zdá, že démoni sú iba produktom jeho duševnej poruchy. Existujú vôbec? Na túto otázku si budete musieť odpovedať sami po prečítaní tohto napínavého psychologického hororu.
Ak vás recenzia zaujala, knihu si môžete zakúpiť na bux.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára